Biblioteka na Końcu Świata #15 – Peter Sís

Pewnego dnia w kawiarni, w której pracuję, jeden z klientów zapytał mnie o drogę do najbliższej księgarni dla dzieci. – A czy mogłabym wiedzieć, czego dokładnie pan szuka? – Zapytałam nieśmiało. – Peter Sís, czeski pisarz – usłyszałam w odpowiedzi. – Wspaniałe ilustracje i bardzo mądre książki. Nie słyszała pani o nim? Niech pani koniecznie sprawdzi.

źródło: http://www.tellurideinside.com/2011/07/childrens-book-illustrator-peter-sis-at-the-telluride-gallery-of-fine-art.html

Peter Sís, urodzony w Brnie, to autor nam, Polakom, właściwie zupełnie nie znany. Dzieciństwo i młodość spędził za żelazną kurtyną, zafascynowany Beatlesami i poezją beatników. W latach 80′ przeprowadził się do Stanów Zjednoczonych, gdzie mieszka do dziś. Jest autorem i ilustratorem książek dla dzieci oraz laureatem wielu prestiżowych nagród, m.in. zdobywcą nagrody Hansa Christiana Andersena z 2012 roku, w kategorii ilustracje.

Jeszcze tego samego dnia zamówiłam w sklepie internetowym kilka książek autorstwa tego czeskiego ilustratora. Mój wybór padł na „Robinsona”, „Madlenkę” i „The Wall”.

ROBINSON

IMG_7883

Wydanie: Scholastic Press
Rodzaj: książka obrazkowa
Wiek: +4

Historia chłopca, który wybiera się na szkolny bal, przebrany za bohatera swojej ulubionej książki, Robinsona Crusoe. Peter Sís opowiada ją obrazami, uzupełnionymi krótkim tekstem. Piękne, głębokie ilustracje przyciągają wzrok i pobudzają wyobraźnię. Niektóre z nich są tak skomponowane, że przywodzą mi na myśl „Wimmelbuch” (wimmeln – roić się) – książki, które w Polsce kojarzą się z twórczością Aleksandry i Daniela Mizielińskich. Z pewnością niejeden mały czytelnik spędził mnóstwo czasu wpatrując się w przygody głównego bohatera, który w wyobraźni, niczym Robinson Crusoe, odbywa podróż na bezludną wyspę. Wspaniałe również jest to, że w treści książki podkreślane są uczucia, które przeżywa chłopiec: ekscytacja i radość przenikają się z rozczarowaniem i smutkiem.

 

 

MADLENKA

IMG_7878

Wydanie: Square Fish
Rodzaj: książka obrazkowa
Wiek: +3

Madlenka to kolejna bohaterka „podróżniczka”, która w pewien deszczowy dzień odkrywa, że kiwa jej się ząb i z radości postanawia obwieścić to wszystkim pracującym w okolicy sąsiadom. Zaglądając do pobliskich sklepów i zakładów, i odwiedzając ich właścicieli pochodzących z różnych krajów, odbywa jedyną w swoim rodzaju podróż poprzez kultury i charakterystykę różnych narodów. Dziewczynka spotyka się z serdecznością i uwagą całego otoczenia, które jest jej małym światem. „Madlenka” to moim zdaniem bardzo piękna książka, która poprzez historię dziewczynki, dzielącej się z sąsiedztwem swoimi przeżyciami, kryje w sobie fascynację różnorodnością świata. Dodatkowy zachwyt wzbudza we mnie kompozycja tej publikacji: treść pisana „dookoła” strony i „okienko”, przez które czytelnik widzi Madlenkę. Dzięki tym ciekawym dodatkom, książka może być interesująca zarówno dla małych dzieci, jak i tych w wieku wczesnoszkolnym.

 

 

THE WALL

img_7884.jpg

Wydanie: Frances Foster Books
Rodzaj: książka obrazkowa, autobiografia
Wiek: +8

„Urodziłem się na początku tego wszystkiego, po czerwonej stronie – po stronie komunistów – za żelazną kurtyną (…)” – pisze Peter Sís we wstępie. „The Wall” to autobiograficzna książka, w której autor wprowadza czytelników w kraj swojego dzieciństwa. Historia dorastania chłopca w świecie za Żelazną Kurtyną zostaje ukazana na tle jego wielkiej pasji do rysowania. Poprzez utrzymane w komiksowej tonacji ilustracje, obdarzone czerwonymi akcentami, Peter Sís ukazuje szarą, komunistyczną rzeczywistość, z której jednak raz po raz przebijają kolorowe marzenia o wolności.

„The Wall” to książka z niezwykłą atmosferą, pełna faktów i detali, przedstawiająca prawdziwą historię autora, który mimo wielu przeszkód, nie daje sobie podciąć skrzydeł i wytrwale dąży do realizacji marzeń.  To opowieść o tym, jak było „kiedyś”, niosąca ze sobą wiele pytań, a być może nawet stanowiąca w niektórych amerykańskich szkołach pomoc dydaktyczną na lekcjach historii Europy…
Ciekawa jestem, jak książka o komunistycznej Czechosłowacji przyjęłaby się u nas w Polsce…?

 

Tak sobie gdybam, ale jedno jest pewne: pan, z kawiarni miał rację. I jestem mu bardzo wdzięczna za to, że polecił mi tego czesko-amerykańskiego twórcę literatury dla dzieci.

Na koniec zachęcam Was jeszcze do obejrzenia filmu, w którym wykorzystano ilustracje z „The Wall”:

I to już wszystko w dzisiejszej odsłonie Biblioteki. Do zobaczenia w kolejnym miesiącu! Hej, hej!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s